İçeriğe geç

Sanat Camiası Neden Sol Görüşe Yatkın?

 

İndigo Dergisi

Geçtiğimiz hafta YSK İstanbul’da yeniden seçim kararı verdiğinde, ülkemizin bazı önde gelen sanatçıları, Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn. Ekrem İmamoğlu’nun yanında yer aldılar. #herşeyçokgüzelolacak sloganıyla, Ekrem İmamoğlu’na destek verdiler.

Ülkemizde hemen hemen her sağ görüşlü vatandaş, sanatçıların ve bazı gazetecilerin sol görüşe yatkın olmasından dolayı, şikayet etmekte. Şimdi ak parti ve milliyetçi hareket partisine gönül vermiş abi ve ablalarımızla, bu olaya bir bakalım mı?

Sanatı Dinsizler Yapar!

Her ne kadar Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, sanatçıları sürekli olarak ağırlasa da, bu görüşün üzerine çıkamamıştır. Türk olupta, Osman Devleti’nin 7. Padişahı Fatih’i sevmeyeniniz yoktur herhalde. Fatih, Peygamber övgüsü alan tek komutandır. Aynı zamanda, sanata ve sanatçıya düşkün bir isimdir. Şuan, aydın batı denilen batı var ya, şuan da batının en aydını, bir Fatih edemez. Bu dinsizlik kavramını, örnekle kuvvetlendirmek gerekirse; 18 yaşında bir kızın sesi güzel diyelim. Kız çocuğu babasına; ”Ben müzik eğitimi almak, şarkıcı olmak istiyorum.” dediğinde, babası kızını neredeyse dövecek kıvama geliyor. Şarkıcılık meslek mi, onların aldığı para haram vb. gibi nidalar yağdırıyor. Unutmadan, onların yaşadığı hayat, hayat değil… Onların çoğu açık giyiniyor, dinsizler. Sen bu konuşmayı yaptın ya, ilk cennete girenlerden olursun şimdi, sevgili kız babası.

Bunları söyleyebiliyorsan, o zaman sanatçıların siyasi görüşüne yorum yapma hakkın yok.

Oyunculuk Meslek mi!

Evet, oyunculuk bir meslektir. Ülkemizdeki tek meslek, devlet memurluğu veya ticaretten ibaret değildir. Sağ görüşlü kişilerin, biraz daha Osmanlıcı yaşadığını düşünürsek, yine Osmanlı’dan örnek vermek isterim. Osmanlı’da, her çocuk, 6-7 yaşından itibaren, yeteneğine göre yön çizdirilirmiş.

Oyunculukta şöyle bir şey var, ne yazık ki bizim ülkemizde tamamen şanşa bakıyor. Kimisinin şansı Kenan İmirzalıoğlu gibi 24 yaşında gülüyor, kimisinin yaşı ise Oktay Kaynarca gibi 38 yaşında gülüyor. Oyuncuların çoğunun da solcu olma sebebi, kenetlenme olmasından dolayı. Bizim ülkemizde okuyan, okumayı seven kesim, genellikle solcu kesmidir. Türkiye’nin zirvesindeki oyunculara baktığımızda da, göreceksiniz ki, türkçeyi yegane kullanan isimler var. Tarık Ünlüoğlu, 2016 yılında türkçeyi en iyi kullanan isim seçilmişti.

Bir oyuncu düşünün, bu oyuncunun çocuğu da iyi eğitimlerden geçerek, ülkenin en iyi oyuncusu haline gelebiliyor. Sağ görüşlü vatandaşlar, birisini taklit etmek günah, onların haftada kazandığı paralar haram, yaşantılar iyi değil, gece hayatları var vb. gibi hep sıralarlar dururlar.

Necati Şaşmaz

Alın size sağ görüşlü bir oyuncu. Necati Şaşmaz bu ülkede, 13 sene Kurtlar Vadisi dizisinde oynadı. Hangi mekandan sarhoş veya bir uygunsuz şekilde çıktığını gördünüz? Ya bırakın evlatlarınız istediği eğitimi alıp, kendi istediği meslekleri yapsınlar, ya da sanat camiası solcuların elinde gibi boş lafları bırakın.

Sosyal Medya Olayına Değinirsek

Ben bu sosyal medya konusundan artık sıkıldım. Bir kesim var ki, inatla sosyal medya kullanmayı öğrenmemek için, elinden geleni yapıyor. Dün Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, Beyoğlu’nda iftar proğramına katıldı. O proğrama giderken, Taksim tarihi trenle gitti. Bir de video çekilmiş ve Sn. Erdoğan #dahagüzelolacak diye bir slogan fırlattı. Ben o videoyu, tüm ak partililerin paylaşmasını beklerdim. TT olarak uzun süre kalmasını beklerdim. O sloganı karşı taraf yapsa, sosyal medya da güzel bir örgütlenme olurdu. Sosyal medyanın gücünü hafife almamak ve onu gerçekten kullanmayı bilmek lazım.

Siyasiler arasında sosyal medyayı en etkili ve güzel kullanan bence, Sn Recep Tayyip Erdoğan. Danışmanları hesaplarını gerçekten çok güzel yönetiyorlar. İBB’nin Beyaz Masa adlı sosyal medya hesapları da, çok güzel bir şekilde yönetilmektedir. Hayatın geleceği artık internette, internetin kalbi de, sosyal medya da atmaktadır. O yüzden ya sosyal medyayı öğrenin ya da…

M. Çağatay Kılınç

M.cagatay.09@hotmail.com

F: http://www.facebook.com/aydinliyazar
İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar
T: 
http://www.twitter.com/aydinliyazar

Tarih:Gündem

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir