İçeriğe geç

Bir Nesil Büyüten BALAT

Bugün, bir nesil büyüten Balat’taydım. Bir nesil büyüten diyorum, çünkü Balat, birçok diziye ev sahipliği yaptı. Yandaki kare size ne hatırlatıyor bilmiyorum, ama bana Cennet Mahallesi dizisini hatırlatıyor. Birazdan sizlerle, Pembe’nin evinin önüne de gideceğiz. Ne güzel günlerdi öyle değil mi? Kimleri büyütmedi ki? Cumartesi olsun, babaannemlerde izleyelim diye, gün sayardık. Yine Balat’ta, buranın hemen 1 sokak yukarısında, Balat’lı Mehmet’in evi var. Balat’lı Mehmet’i hepiniz tanırsınız. Sevdanın büyüklüğünü, bize o öğretti. Yine o da bir nesil büyüttü. Önce Mehmet’in evine gidelim…

Acı Hayat – Mehmet’in Evi

Evi hatırladık değil mi? Kenan İmirzalıoğlu ve Selin Demiratar’ın başrolünde oynadığı, Mehmet ve Nermin’in o acılı, aşk hikayesini anlatan, Acı Hayat dizisinde, Mehmet Kosovalı’nın evi olarak kullanılmıştı. Burayla ilgili benim bir anım var. 2015 Nisan ayının ilk pazar günü, o dönem bir kız arkadaşım vardı. Onunla sabah kahvaltısı yapmak için, Üsküdar’a gitmiştik. 2015 yılında ben, Bahçelievler’de oturuyor ve Üsküdar’a taşınma hayaliyle yanıp tutuşuyordum. Neyse, kız arkadaşım, instagram hesabında gezinirken, Selin Demiratar’ın bir gönderisine rastgelmiş. Bana; ”Sen Acı Hayat dizisini izliyor muydun?” diye sormuştu. Bende, ”Bu bana sorulur mu?” diye yanıt verince, kahvaltıdan sonra, Balat’ın yolunu tuttuk. Oraya aslında çoğu kez giderdik, ama daha önce hiç dizi yerlerini gezmek aklımıza gelmedi. Her zaman oturduğumuz bir kafe vardı, sürekli orada otururduk. Neyse, biz Balat’a gittik, tabi bende aşırı derece Kenan hayranlığı da var. Evi bulduk, ardından, Nermin’in evini bulduk ve akabinde, mahallede bir adamla denk geldik. Karadayı’da bu evin çapraz solunda çekiliyormuş. Oranın fotoğrafını çekmeyi unutmuşum, affınıza sığınıyor, en kısa sürede onu da fotoğraflayacağıma ve sizlerle paylaşacağıma söz veriyorum. Neyse, konuyu değiştirmeyeyim. Karadayı’nın çekildiği yeri de gezdikten sonra, benim aklıma birde, Cennet Mahallesi geldi.

Cennet Mahallesi – Pembe’nin evinin önü

Ne kadar bencilim valla, kendimi koymak istedim bu defa… Neyse, hemen akabinde buraya geldik. Burada şuan merdivenler var. Eskiden, dizi çekildiği zamanda, Yunus’un evinin oradan, aşağıya inen küçük bir merdiven vardı, ama şimdi ne yazık ki öyle değil. Doku bozulmuş ve büyükçe bir merdiven yapmışlar. Burada, o merdivenlere oturmuştuk ve önce dondurma yemiştik. (Not: Bugünde yedim…) Ardından, ne kadar boş çiftmişiz ki, çekirdek aldık geldik ve bitene kadar da, çekirdiğimizi çitlemiştik. Bence, çok güzel günlerdi ve bende bugün o günleri, arkadaşlarımla bir daha yaşadım.

Cennet Mahallesi – Yunus’un evinin oradaki merdivenler

Bencil ben, yine ben, ama en azından beni çekemeyen dostlarımla ben… Fotoğrafta baktığım yer, Yunus’un evi. Yunus’un evinden inerken, eskiden kapının hemen önünde olan, küçücük merdivenler vardı. Diziyi izleyenler hatırlar. O merdivenler, yıllar sonra büyümüşler.

Daha doğrusu, dokuları bozulmuş. Yeni nesil pek bilmez, ama bence bu şekilde olmamış… Aman neyse diyorum ve buradan geçiyorum…

Bugün buralar, beni çocukluğuma ve 2015 Nisan ayına götürdü. Oysa ne güzel günlerdi… İşte, dünya böyle bir yer ki, dün onlar çekim yapıyorlardı, aşkı ve komediyi, hatta mafyayı bize anlatıyorlardı. Bugün biz büyüdük, çocukluğumuzda televizyonlarda gördüğümüz yerleri, canlı canlı gördük. Yarın her şeyden habersiz, çocuklarımız gelecek, tabi buralar aynı kalırsa, diyecekler ki; ”Annemle babamın zamanında, buralarda diziler çekilmiş, çokta tutuyorlarmış” diyecekler.

Ne diyelim, dünyanın hali böyle. Doğarsın, büyürsün, aşık olursun, aşkınla gezersin ve elbet bir gün yaşlanırsın… Yani, sen insansın ve bu saydıklarım bir gün başına gelir. Ancak, bir nesil büyüten Balat, daha kim bilir kaç nesli büyütecektir… Daha kimlerin aşkına şahit olacaktır, kimlerin sevdasını, kimlere haram kılacaktır.

Bir nesli büyüten eşsiz Balat, sen çok nesil büyüt ve çok aşkları bağrına bas. Aşkların aşkı ol, çünkü aşk, gerçekten çok güzel bir duygu…

M. Çağatay Kılınç

E-posta: M.cagatay.09@hotmail.com
İnstagram: http://www.instagram.com/aydinliyazar
Twitter: http://www.twitter.com/aydinliyazar
Facebook: http://www.facebook.com/aydinliyazar

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir