İçeriğe geç

Kitap Okumayan İnsanın Durumu

”Müzik ruhun gıdasıdır” diye, toplumumuzda kalıplaşmış, saçma bir cümle vardır.  Ruhu dinlendiren duadır. Müzik dinleyerek ruhumuzu dinlendiremeyeceğimiz gibi, kitap okumadan da topluma kendimizi dinletemeyiz.

Öncelikle, kitap okuyan bir bireyde, ne gibi özellikler bulunur, ona bir göz atalım

  1. Kitap okuyan bir kişi, bilgi ve eğitimlidir. Kitap okuma alışkanlığı, ilkokulda kazanılır ve bu alışkanlığı kapanlar, cumhurbaşkanı dahi olsa, kitap okuyacak fırsat bulurlar.
  2. Kitap okuyan kişinin beyni sınırsız kelime dağarcığına sahip olur. Okudukça hafızası gelişir ve bilgilerini korur. Bu sayede onlar, başarıya ulaşır. Yani, insanı başarıya kitap okumak götürür.
  3. Odaklanma kabiliyetleri çok yüksektir.
  4. Kitap okuyan bir bireyin, önüne koymuş olduğu hedefleri vardır ve o hedefleri gerçekleştirmeden çalışmayı bırakmazlar. 
  5. Zamanın kıymetini en iyi bilen, kitap okuyan bireylerdir. Her boşlukta kitaba sarılırlar. Tuvalette bile kitap okuyan, kitap manyağı dostlarım var benim.
  6. Farklı bakış açısına sahiptirler. At gözlüğü kullanmaz ve olaylara tarafsız bakabilme özelliğine sahip olurlar.
  7. Şivelerden uzaklaşarak, İstanbul lehçesi dediğimiz türkçeye geçerler. Yani, yazma ve konuşma kabiliyetleri yüksektir.
  8. Okuyarak rahatlarlar. Yoğun iş temposundan, okul ve sınav stresinden, insanlar okuyarak rahatlarlar.

   Kitap Okumayan İnsanın Durumu Nasıl Olur?

Şimdi en sevdiğim konudan, örneklendirerek gitmek istiyorum. Bizim ülkemizde ne yazık ki, eğitimsiz zengin iş adamlarımız dolu. O iş adamlarımız bazen rant elde etmek için, siyasete atılırlar. Eğitimsiz, kültürsüz, ömründe kitap okumayan birisi kalkıyor, milletvekili, belediye başkanı adayı olabiliyor. Şimdi yine bu yazımdan, şive konusuna değindi diyenler çıkacaktır. Ben şiveye karşı değilim, bende Aydın’a gittiğimde, şive kullanırım ve bu benim çok hoşuma gider. Zaman zaman karadeniz şiveside yapmaya çalışırım. Ancak, ben bir belediye başkanı adayı olsam veya milletvekili adayı olsam, şive asla ve asla kullanmam. Çünkü, bu benim kitap okumadığımı, cahil olduğumu gösterir.

Kitap okuyan birisi, şive kullansa bile, kitap okuduğu yine belli olur. Çünkü, konuşmasında akıcılığı vardır, duraksamadan ve güzel bir hitap ile, topluma seslenebilir. Mesela, siyasilerden en çok hitabını beğendiğim, eski Aydın milletvekili Mehmet Erdem’dir. Şive kullanmadan ve akıcılığını bozmadan, çok güzel bir biçimde konuşmasını yapardı. Kitap okumasından dolayı, her daim mükemmel bir zekası ile toplum karşısında, hitabı kuvvetli bir başka siyaside Aydın milletvekili ve Ak Parti Aydın BŞB başkan adayı Mustafa Savaş’tır. Mustafa beyi yakından tanıdığım kadarıyla, çok akıllı ve aklını muhteşem bir şekilde kullanabilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden dolayıdır ki, kitap okumanın faydalarını görmüş isimlerdir, bu isimler.

Kitap okumayan birisi ise, konuşmalarında ”ııı” ”hıı” ”hee” ”hah” gibi kaba kelimeler geçiren insanlar ise, bizim ülkemizde kaba siyasetçiler sınıfındadır ve toplumda sadece parası olduğu için yer edinirler. Benim gözümde edinmiyorlar.

Demem o ki, kitap okuma herşeydir. Candır, dosttur. En iyi arkadaş kitaptır.

M. Çağatay Kılınç

E-Posta: M.cagatay.09@hotmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/
Twitter: http://www.twitter.com/aydinliyazar
İnstagram: http://www.instagram.com/aydinliyazar

 

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir