İçeriğe geç

Cenazenin Ardından Ateşi Bol Olsun Denir mi?

Bu dünyaya hepimiz misafir olarak geliyoruz. Kimimiz 15, kimimiz 105 yaşına kadar yaşıyor ve sonra yine ölüyor. İnsanoğlunun öteden beri kaçtığı şey, ölüm olsa da Azrail ile bakışmaktan kaçamıyor. Ve son sözü Azrail söylüyor. Peki geride kalanlar?

Geride kalan ailense, arkandan bir müddet üzülüyor. Göz yaşları döküyor ama, merak etme yine unutuluyorsun. Çünkü, insan o acıyla yaşayamaz ve dünyada yaşamını devam ettirebilmek için, geçim derdine düşer. Öğrenciyse derslerine, kadınsa işine ve evinin işlerine, adamsa evinin işlerinin peşine düşer. Demem o ki, bir gün unutulacaksın. Zaman zaman akıllarına, seninle yaşadıkları güzel anılar gelir. Yeğenlerin, ”Amcam olsaydı böyle böyle yapardı, değil mi?” diye konuşurlar. Ancak, bu defa gözlerinden yaş akmadan, yüzlerinde seni özleyen bir ifade ile, hafif tebessümle yaparlar. bunu.

 

Ayşen Gruda

Aramızda görüyorum ki, dün ebediyete ayrılmış, büyük sanatçıya hakaret eden hadsizler var. ”Din için ne yapmış, ateşi bol olsun.” diye… Bir merhumun arkasından bunu söylemek, ne kadar cahilce bir davranış değil mi? Allah rahmet eylesin demeyebilirsin ancak, ateşi bol olsun diyemezsin. Belki imanıyla öldü, bunu bilemezsin. Kaldı ki, kafirlere bile diyemezsin bunu, çünkü sen bir KULSUN. Ancak ve ancak şunu söyleyebilirsin; ”Allah, ameliyle muamele etsin…” Bunu diyebilirsin. Sonuçta sen, kimin cehenneme, kimin cennete gideceğini karar verecek değilsin. Onu ancak ve ancak Allah bilir…

M. Çağatay Kılınç

E-Posta: M.cagatay.09@hotmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
İnstagram: https://www.instagram.com/aydinliyazar

Tarih:DinGündem

4 Yorum

 1. Azize Azize

  Size katılıyorum ölünün arkasında böyle ayıp bir şey söylenmemeli ve kimin nereye gideceğini biz asla bilemeyiz

  • admin admin

   Kesinlikle katılıyorum, ancak ve ancak Allah bilebilir.

 2. Haldun soydan Haldun soydan

  Çağatay çok güzel yazmışsın.ağzına eline sağlık

  • admin admin

   Teşekkür ederim Haldun amca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir