Devamlı Halkının İçinde

uskudar.bel.tr
Hilmi Türkmen – Üsküdar Belediye Başkanı ve Ak Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı

Üsküdar belediye başkanı ve ak partinin belediye başkanı adayı Hilmi Türkmen, sürekli olarak bir orada, bir burada. Yani, seçim zamanı oy toplamak için değilde, her an yarın seçime giriyormuş gibi, Üsküdar’lılarla iç içe. Bazı kesimler, Hilmi bey ile ilgili seçimi kaybedecek diye konuşuyor. Seçim karnesine bir göz gezdirelim ve hep birlikte değerlendirelim.

30 Mart 2014 Yerel Seçim Sonuçları

Ak Parti = %45.6 – 156 bin 280
CHP = %43.1 – 147 bin 654
MHP = %5.5 – 18 bin 713

Bu tabloya bakarak yorumlamak gerekirse; Hilmi bey biraz sıkıntıda. Ancak, yaptığı hizmetlerle bir bakalım, son genel seçimlerde durum ne olmuş.

24 Haziran 2018 Genel Seçim Sonuçları

Ak Parti = %42.2 – 147 bin 823
CHP = %29.5 – 103 bin 412
İyi Parti = %9.9 – 34 bin 607
HDP = %8.7 – 30 bin 287
MHP = %7.1 – 24 BİN 732

Baktığımız zaman cumhuriyet halk partisinin, çok büyük bir kan kaybettiğini görüyoruz. Ak partinin 2-3 puan kaybettiğini görüyoruz. İttifakları düşünerek konuşmak gerekirse, Hilmi bey ak parti ile tekrar seçimi göğüsler gibi geliyor bana. Saadet partisinin ittifak oranı, HDP’nin ittifaka gizliden destek vermesi ve iyi partinin burada, MHP’den çok yüksek oranda oy almasını karşın, Hilmi başkanın Üsküdar’a yaptıkları, MHP ve BBP’nin katkıları ile Üsküdar, yine Hilmi başkanın gibi gözüküyor.

Hilmi Türkmen – Üsküdar Belediye Başkanı ve Ak Parti Üsküdar Belediye Başkan Adayı

Eklenmesi gereken bazı şeylerde var tabi; Belediye başkanı Hilmi Türkmen’in herkese güleryüzle yaklaşması. Bu seçim için en önemli konulardan birisidir. Yapmış olduğu hizmetler, halkın başkan beye kolay ulaşımı, halkın sorunlarını bizzat kendisinin gidip dinlemesi, vatandaşla çay sohbetlerinde buluşması ve öğrencilerle, bir öğrenci gibi kütüphanede sabahlaması vb. gibi…

Ak partinin Üsküdar’da almaması için, şuan bir sebep gözükmüyor. Bana kalırsa ak parti, Üsküdar’daki belediye başkan adayı seçimini çok doğru yaptı. Tamam millet partiye bakarak oy veriyor ama, şahsında yerel seçimdeki katkısı büyük. Zira bunu İBB’de Kemal Kılıçdaroğlu kullanmaya çalıştı ama, Binali beyin karşısında İmamoğlu dayanmaz. Binali beyinde, ak partinin İstanbul’da kemik bir oyu var. Burası İzmir değil unutmayalım…

M. Çağatay Kılınç

Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
İnstagram: https://www.instagram.com/aydinliyazar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir