İçeriğe geç

Eskiden Şanlıydı

beyazperde.com

Her mesleğin elbette ki, bir şanı vardır. Ancak, oyunculuğun şanı çok daha fazlaydı. Şimdilerde o şanını aşağıya çektilerde çektiler. Lafı uzatmadan, 20 yıl öncesinden, günümüze kadar gelelim. 

Kenan İmirzalıoğlu – Deli Yürek

Deli Yürek dizisini bilmeyeniniz yoktur. 1998-2002 yılları arasında yayınlanan, toplamda 4 sezon, 113 bölüm devam eden, o dönemin en çok izlenen yapıtı haricinde, Türkiye’nin ilk mafya dizisi olma ünvanını, kendisinde barındırıyor. O dönemde de elbette ki, figüranlar, yardımcı oyuncular vardı. Ancak, bu yıldaki gibi popüler değildi. Aslında popüler değiller. Onları yerel basınları abartıyor. Diyaloglu veya diyalogsuz hiç farketmez, senin adın jenerikte veya konuk ve bölüm oyuncular kısmında yazmıyorsa, bir cacık değilsin. Milleti kandırmıyor, aksine sen kendini kandırıyorsun. Deli Yürek döneminde, figüran (diyaloglu – diyalogsuz) oyuncular günümüzdekiler gibi havalı değildi, belki de sosyal medya olmadığından havalı olamıyorlardı. Şimdilerde bakıyorumda instagram olsun, facebook olsun havadan neredeyse yanlarına varılmayacak. Ancak, bunların borusunun ötmediği bir mecra hâla daha var; TWİTTER… Artık mecrayımı çözemediler, yoksa akıllarımı yetmedi bilemem ama, boruları ötmüyor.

Meltem Cumbul – Memet Ali Alabora – Yılan Hikayesi

Yine tartışmasız 99’lu yılların, en popüler dizilerinden birisiydi. Dizinin adını hatırlamayanlar için söyleyeyim ”Yılan Hikayesi”… Eskiden merak konusuydu, Miroğlu nerede gezer, ne yer, ne içer veya Memoli gerçekten Zeyno’yu seviyor mu, kimlerle arkadaş, dizideki gibi yürekli mi diye… Gerçi Miroğlu (Kenan İmirzalıoğlu) hâla sosyal medya kullanmadığı için merak ediliyordur. Ancak, şimdinin gündemindeki oyuncularına bak, Aras Bulut İynemli, Çağatay Ulusoy vb… gibi uzatılabilir. Adam kalkmış bunları görmek için, ülkemin bir ucundan gelmiş, figüran olarak oynamış. Yetmemiş, bunlardan bir kaçını görmüş, fotoğraf çektirmiş. Sonra dönmüş memleketine yerel basından bir tanıdığına haber yaptırmış… ”Mehmet Öztürk Oyunculuğa Başladı” (İsim örnek) Pardonda neyin oyunculuğu? Jenerikte adın mı aktı, bölüm veya konuk oyuncularda ismin mi geçti? Güzelim mesleğin bile şanını düşürdünüz.

İşte o yüzden diyorum, Eskiden Şanlıydı

M. Çağatay Kılınç

E-Posta: M.cagatay.09@hotmail.com
İnstagram: https://www.instagram.com/aydinliyazar/
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/

Tarih:Sinema

Tek Yorum

  1. Eskiden senaryolar da hikaye örgüsü de daha kaliteliydi. Şimdiki dizilerin adlarıyla konuları aynı. Yani ismini duymamız konusunu anlamamıza yetiyor. Bu kadar basit yapımların oyuncuları da “şansız” oluyor elbette.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir