İçeriğe geç

Azrail Geldim Der mi?

   Dün gece gözüme bir yazı ilişti. Güya, Azrail (as) bir kula ben geldim, müsade var mıdır diye sormuş? Af buyur, neyin müsadesi? Azrail (as), hiçbir kula ben geldim, müsade var mı, gibisinden bir soru sormaz. Gelir, kul onu görür, ya hoşnut olur ya da ödü patlar ve Azrail görevini yapar gider. Sonrası sen musallaya ve ardından kabire.

Azrail Kimden Müsade İstedi?

Azrail, iki cihan güneşi Peygamber Efendimiz’den başka kimseden müsade istememiştir ve istemezde. Bu olayı bilmeyeniniz yoktur, en dinsiz insan bile, bugün bu olayı bilir. Onun için, Peygamber Efendimiz dışındaki hiçbir kuldan, müsade istememiş olup, ansızın, hiç beklenmedik anda gelmiştir.

Ölümden Sonrası

 

 

İnsanoğlu yıllardır ölümden kaçmakta ve ölümsüzlüğe çareler aramaktadır. Bazı cahiller, hâla daha ölümsüzlüğün bulunacağını düşünüyor. Ölüm bir kere temizliktir, düşünsene hiç ölmüyorsun ve devamlı olarak çoğalıyorsun. İnsanları kısır mı edeceğiz? İnsanoğlunun vücudu, 120 yıl yaşayabilecek şekilde proğramlanmış vaziyette, dünyaya geliyor. Bunu kısaltmak ise, yediğimiz gıdalarla, içtiğimiz sigara ve alkollerle bizim elimizde. Öncelikle, Allah’a hesap vereceğimizi unutmayalım. Dünyanın kralları, liderleri, o en zenginleri bile, Allah karşısında hesap verecekler. Herkesin ölümü kendi rengindedir. Biz aslına bakarsanız, ölümden değil, aynaya baktığımızda gördüğümüz çirkin yüzümüzden korkuyoruz. Öyle korkuyoruz ki, ilk durak olan kabir alemini, düşünmediğimiz bir günümüz bile yok. İnanmayanlar düşünmezler, çünkü dünya onlara kalacak, yersen…

Madem Hak Din İslam

Şimdi diyeceksiniz ki, madem hak din islam, neden biz müslümanlar zorluk içindeyiz? Sizlere Peygamber Efendimiz’e ait, bir sözü hatırlatmak isterim; ” İstemez misin ey Ömer, dünya onların, ahiret bizim olsun.” Bu sözden anlaşılıyor ki, Allah, (cc) dünyayı onları, ahireti ise biz inananlara vermiş. Senin çektiğin eziyet ne ki? İki cihan güneşi Peygamber Efendimiz, (sav) hasırın üzerinde yatmış ve hasırın izi, o mübarek omuzlarında kalmış. Dünya, peygamberimizin yüzü suyu hürmetine yaratılırken, başında yumurtalar kırılmamış mı? Ona, sihirbaz, büyücü denmemiş mi? Peki, peygamber efendimiz ne demiş? ÜMMETİM!

Azrail kimseden müsade istemediği gibi, kul hakkına da Allah, ben karışmam diyor.

Neler Kul Hakkıdır?

Hepsini elbette sayamam ama, bir kaçını günahkar ellerimle size sayayım.

1-) Bankaya girmek ve kredi kullanmak

2-) Kanıtın olmadan, bir kul hakkında konuşmak

3-) Torpil oynatmak

4-) Sınavlarda kopya çekmek

5-) İnternet üzerinden izinsiz paylaşımda bulunmak

6-) Cana kıymak ve insan yaralamak

7-) Irkçılık ve ayrımcılık yapmak

😎 Cimrilik ve israf etmek

9-) Sözünde durmamak

10-) Kula kulluk etmek

gibi gibi çoğaltılabilir. Yukarıya baktığımızda, kaçımız bunlardan kaçınıyoruz? Hangi müteahhit veya ticaretçi bankaya girmiyor? Müteahhitler bir binaya başlarlarken, bir sözleşme yaparlar. ”Bina şu zamana kadar bitecektir.” O süre zarfı içerisinde bitmezse, o müteahhit, kul hakkına girmiş olur. Başkasının haklarının peşine düşmesin o adam, önce kendi yediğini temizleme derdine düşsün.

Unutma! Azrail Geldim Demez

M. Çağatay Kılınç

E-Posta: M.cagatay.09@hotmail.com
İnstagram: https://www.instagram.com/aydinliyazar/
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/

Tarih:Din

Tek Yorum

  1. Değişik bir bakış açısı beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir