İçeriğe geç

Aydın’da Sonuç Ne Olur!

gazeteduvar.com.tr

Öncelikle hepinize merhabalar. Dün Aydın gündemine bomba gibi düşen, bir olayı sizinle paylaşmak istedim. Sizinde bildiğiniz üzere, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Aydın’da, tek adayla seçime gitme kararı aldılar. Milliyetçi Hareket Partisi’nin adayı, adaylıktan alınarak, Ak Parti’nin adayının destekleneceği ön plana atıldı. Buna karşın gözler Ankara’ya dikildi. Cumhurbaşkanı veya MHP Genel Başkanı ise, herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Aydın Büyükşehirde Hangi Parti Aday Çıkartır?

sozcu.com.tr

Öncelikle, geçtiğimiz yerel ve genel seçim sonuçlarına bir göz atalım;

2014 Yerel Seçim Sonuçları 

CHP – %43.8 – 285.148
Ak Parti – %29.2 – 189.814
MHP –  %21.6 – 140307

2018 Genel Seçim Sonuçları

CHP – %34.27 – 248.188
Ak Parti – %32.5 – 237.771
İyi Parti – %14.8 – 108.069
HDP – %9.4 – 68.541
MHP – 8.1 – 59.207

mynet.com

İyi Parti’nin de, CHP’ye destek vereceğini düşünürsek, Cumhur İttifakı adayının, çok iyi bir şekilde çalışarak, ipi göğüsleyeceğine eminim. Bu istatistiğe göre ve Aydın’da alınan milletveki ve bir bakan ile birlikte, ittifakın ortak adayı ise bence, Ak Parti’den olur.

Köşk’ Gelecek Olursak

Rıfat Kadri Kılınç
Köşk Belediye Başkanı

Ak Parti’nin 3 dönemdir belediye başkan adayı ve 2 dönemdir de, Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç‘ın tekrar aday olarak gösterilmesi yüksek bir ihtimaldir. Köşk’e bakıldığında ise, geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yapılan birçok hizmet bulunmakta. Bu yüzdendir ki Köşk’ün, Ak Parti belediye başkan adayı değişmez.

Başkan Kılınç’ın, seçim karnesini daha önce incelemiştik. Bu karneye göre, 2004’ten bu yana girmiş olduğu tüm seçimlerde oylarını arttırarak çıkmış ve Köşk halkının gönlüne taht kurmuştur. Bir önemli etken daha var, eski Köşk Belediye Başkanı ve eski başkan adayları, bu yerel seçimlerde, Köşk’te kimi destekleyecekler? Destekledikleri kişiye yüzde kaç oy getirecekler? Bu da önemli konular arasında.

24 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geri kalan adayları açıklaması öngörülüyor.

AYDINLI YAZAR

M. Çağatay Kılınç
E-Posta:
 mck@aydinliyazar.com
Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
İnstagram: https://www.instagram.com/aydinliyazar/

Tarih:Gündem

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir