İçeriğe geç

İftiraya Kayıtsız Kalmak

İftira atan kişiye bir şey dememek… Ortak oluyorsun işte. Bende ortak olmamak için yine bir şeyler karalamaya çalışıyorum. Ülkemizin önde gelen bireylerinden iseniz ve yaptıklarınız çok fazla göz önündeyse, şahsınıza veya ailenize iftira atılıyorsa siz susabilirsiniz. Ancak sizi tanıyanlar susmamalı. Aslında, sen susarak erdemlik  yapsan da iki kelimede olsa cevap verebilirsin.

****    ****    ****    ****    ****    ****    ****
Bizim konumuz iftiraya kayıtsız kalmamak. Bir kişi Allah Korusun başka birisine iftira atmışsa ve sen bunun iftira attığını biliyorsan kayıtsız kalma cevap ver. Kayıtsız kalman, ortak olmandır. Ortak olman Allah Korusun ahirette ondan da yükümlü olmandır. Gözünle görmediğin bir şeyi konuşma, konuşturtma. Önünü göremiyordur diyerek iftira atma. Sizi iftirayı bir örnek ile açıklamak istiyorum. Vaktiyle bir karı koca boşanmak için mahkemeye başvurmuşlar. Kadının alnında morluklar varmış. Ayağı alçıya alınmış. Komşusu Şennur ortalığı veryansına vermiş, ”Bulgarya’lı Ali, karısını dövdü ve köyümüzü terk etti.” diye bir haber yaymış orta yere. E tabi bizim köylü halkı da hemen olayı sorup soruşturmadan suçu günah keçisi Ali’ye atmış. Ama Ali’de uzun zamandır köye uğramıyormuş. Üstelik o da yetmezmiş gibi oğlu Bekir’de köyde değilmiş. Kahveci Metin ise devamlı sallamaya başlamış artık kahvede… Yok efendim Ali eve sarhoş gelmiş, kadını sopalarla dövmüş diye. Halbuki ayyaş olanda Metin’miş. Köy halkı, Ali’yi bulsa öldürecek. O derece sinir olmuş. Neyse mahkeme günü gelmiş çatmış. Herkes, Ali ve Bekir’de dahil olmak üzere mahkemeye katılmış. Köylünün iftiraları sonucu hakim kadına sormuş. ”Kızım seni Ali’mi dövdü?”, ”Bekir’i de, o mu kaçırdı?” gibisinden sorular sormuş. Sonra kadın başlamış anlatmaya; ”Oğlum Bekir dayısının yanına çalışmaya gitti, beni bu hale Ali getirmedi, bizim bahçedeki köpek beni koşturdu, ben kaçarken ayağımı burktum ayağım kırıldı, kafamıda taşa vurdum,  Ali beni hiç bir zaman dövmedi, bırakın dövmeyi sesini bile yükseltmedi.” demiş. Köylü pişman olsa da Ali, köylü halkına hakkını haram edip, köyden ayrılmış. Ortalığı veryansın eden Metin ve Şennur’a ise Allah günün birinde cezasını vermiş… Bu hikayeden de anlaşılacağı gibi, iftira atmak kötü bir şey azizim…

   İftira ile yalan o kadar iyi dost ki, kendisi ile birlikte onlara ortak olan herkesi cehennem ateşine sürükler. Bir insana iftira gelmeden önce yalana uğrar, onunla plan yapıp, başka bir insanın aklına girermiş. Aklına girilen insan ise, başka bir kula iftira atarmış. İftira atarken bir kez daha düşünün. Ya iftira attığın kuldan Allah razı ise ve o kulunu seviyorsa? Bunu hiç düşündün mü?
                                               ****     ****    ****    ****    ****
   Düşünmedin, düşünemedin.. Çünkü sende onu düşünecek zerre kadar beyin yok…
Çağatay KILINÇ
 
Fotoğraflar
sevgimesajlarım.com
youtube.com
Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir