İçeriğe geç

Eski İstanbul Hikayesi

Eski İstanbul Hikayesi

Hani ”Çukur” dizisinde diyorlar ya; ”Çukur evimiz, İdris babamız” diye, bizde Üsküdar halkı olarak öyle diyoruz aslında. ”Üsküdar evimiz, Çakır Ahmet babamız” Ahmet Ersan, Nam-ı değer Üsküdar’lı Çakır Ahmet. Gerçektende baba gibidir insana. Onun için para en son plandadır. Namı düşmesin, yüzü yere eğilmesin yeter o koca yürekli adama. Bir sözü vardır; Para, pul kazanılır, namını kaybetme yeğen, nam giderse bir daha kazanılmaz” der. Hani Ezel’in, Ramiz Dayısı vardı ya aynı onun gibi bir adam. Herkes Çakır Ahmet’i tanır, sever, onu görmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden gelirler. Ben tanık olmasam gelirler demezdim. Tanık olduğum olayı sizlerle paylaşmak isterim. Bir gün Ahmet amcamla birlikte tezgahında ayak üstü muhabbet ediyorduk. O yine içtenlikle bana eskilerden bahşediyor, bense hayal alemimde eskileri hayal etmeye çalışıyordum. Derken bir aile geldi, Ahmet amcaya ”amca bakarmısınız, siz Üsküdar’lı Çakır Ahmet’misiniz” diye sordu. Giresun’dan Ahmet amca için gelmişler ve hatıra fotoğrafı çekildiler. Böyle daha nice olaylar oluyor. Üsküdar’ın son külhanbeyi değil, son babasıda. Son babası diyorum çünkü bir daha Üsküdar böylesini görür mü bilmiyorum.

   Nesini anlatayım bilmiyorum. Tatlı satmaya eski günlerden kalma kıyafetleriyle çıkıyor. Elinde tesbihi, başında fesi, sırtında paltosu… Var mı ulan Üsküdar’lı Çakır Ahmet’e yan bakan hesabı? Bakamazlar zaten, çünkü insan babasına yan bakmaz, babasının elini öper. Ben Ahmet amcama hep ”Son Kırmızı Fesli” diye hitap ederim. Çünkü, Üsküdar’da ondan sonra bir daha böyle kırmızı fesiyle tatlı satanda olmayacak. Biliyorum, tarih onunla belkide son bulacak. Şimdilerde Ahmet amca ile bir projenin içerisine girmek üzereyiz. Biyografik belgesel tarzında bir şeyler yapmaya çalışacağız. Biz biliyoruz ki siz değerli seyircilerimiz, Üsküdar’ın babasını bağrına basacaktır. 22 Mayıs tarihinde puanlık Youtube’da yayınlamayı planlamaktayız. Biz çekerken eğleneceğimizden eminiz, umarım sizde okurken eğlenirsiniz.

M. Çağatay KILINÇ

Fotoğraf: 
Ağır Aksak Dergi
Sabah Gazetesi

 

Tarih:Hayat

4 Yorum

 1. Kemal Arslan Kemal Arslan

  Bu karaktersiz herifin belgeseli insanlığa ne katacak? Bu şahsın röportaj ve videolarında boyu kadar çoluğu çocuğu karısı olmasına rağmen 10 yaşındaki sevdasını hala seviyorum diye diline dolayıp kendini rezil etmesini mi anlatacaksınız? Bir kötüleyip durduğu babası sayesinde cebine emekli maaşı giriyor cebine. İnsanın önce ailesine saygısı olur. Delikanlıyım diye ortalıkta dolanmakla delikanlı olunmaz!

 2. Tony Robbins Tony Robbins

  Hi,

  My sincere apology for contacting you via your site, but this is an exclusive offer for aydinliyazar.com only. We have secured an exclusive access to a new software system that allows your easy copy and paste profits, without a catch!

  I know it sounds too good to be true, but I promise you, IT’s NOT!

  You gotta see this for yourself! Go here now: http://exclusive.ultimateonlinebiz.club/viralcashapp.php?domain=aydinliyazar.com You’re gonna be blown away!

  Thank you,
  Tony

 3. Glen Hilyard Glen Hilyard

  Hi,

  Hope all is well…

  Can I ask if you will be interested to know “how your website aydinliyazar.com can be setup with some clever Video Marketing technique that will pull in tons of qualified leads everyday for your business on autopilot basis…” ?

  Detailed step by step guide has been prepared exclusively for aydinliyazar.com only, check it out here – http://saleschamp.co/nvm/?domain=aydinliyazar.com

  Thank you.
  Glen
  Assistant Manager
  The Prospecto

 4. Raymond Gardner Raymond Gardner

  Hi,

  I know you hate to receive this email, my sincere apology… It’s all about the exclusive report been prepared for aydinliyazar.com already… The report is showing you how you can create any sales and marketing videos for aydinliyazar.com easily, with just a few clicks, and able to attract tons of traffic to your website, and convert them into leads and sales.

  Check out your exclusive report here – http://saleschamp.co/epd?domain=aydinliyazar.com

  Thank you,
  Raymond
  Assistant Manager
  The Prospecto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir