İçeriğe geç

Kabadayılıktan Tatlıcılığa

Ahmet Ersan
Üsküdar’lı Çakır Ahmet

Kabadayı denilince akla ne yazık ki, hep hayali karakterler geliyor. Belinde silahı, altında son model arabaları. Dizideki kabadayı yaşlıysa, işlettiği bir mekanı, emrinde 3-4 adamı… Maalesef ki, gerçek hayat bu değil. Üsküdar’lı Çakır Ahmet’i tanımayanınız yoktur. Çakır Ahmet, Üsküdar’ın son külhanbeyidir. Sadece Üsküdar’da değil, Türkiye’nin çeşitli illerinden onu görmeye gelirler. Dizideki kabadayılar gibi, işlettiği bir mekanı yok. Kumarhane işlerini bırakırken, yanına haram para almadan, kalben tövbe ederek bırakmış. Haram para ile kendisine bir işletme açmadan bırakmış.

Son külhanbeyi, Üsküdar meydanda tatlıcılık yaparak geçimini sağlıyor. Tatlıcılık yaparak dediğime bakmayın, o tatlıların hepsini satmıyor. Garibandan, çocuktan, eşi-dostundan para almıyor, onlara ikram ediyor.

Ahmet Ersan
Üsküdar’lı Çakır Ahmet

Namını yıllarca kestiği rajonlarla, garibana, muhtaca ettiği yardımlarla edinmiş olan bu baba adam, tatlıların belki bir çoğunu dağıtıyor. Çakır Ahmet’in sevdiğim bir sözü vardır; ”Paranı kaybedersen yine kazanırsın, gücünü kaybedersen geri alırsın ama, namını kaybedersen her şeyini kaybedersin.” Bu sözünden anlaşıldığı kadarıyla, Çakır Ahmet aslında bize ”Paramı, gücümü kaybetsem de, namımı kaybetmem.” diyor. Nam denilen şeyde kolay kazanılmıyor. Sürekli vererek kazanılan bir şeydir. Üsküdar’ın son külhanbeyi de sürekli vermiş olmalı ki, Üsküdar’lılar ona Çakır Ahmet diyerek bağrına bastı.

 

Hilmi Türkmen Üsküdar Belediye Başkanı – Üsküdar’lı Çakır Ahmet

Son külhanbeyi sadece vatandaşlar tarafından değil, siyasiler tarafından da seviliyor olacak ki, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi beyde, Çakır Ahmet’le arası olan isimlerden birisi. Çakır Ahmet’in deyimine göre, ona aracı Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen hediye etmiş.

Üsküdar halkı onu bağrına basmış, Üsküdar halkı onu Üsküdar’ın babası olarak görmüş. Çakır Ahmet kendisini gerçekten Üsküdar’a adamış ve Üsküdar’daki her vatandaşı bir evladı, kardeşi, abisi, ablası gibi görmüş. ”İyiki Üsküdar var” derken bile gözleri dolan adam, Üsküdar’lı Çakır Ahmet namını sonuna kadar hakediyor demektir. O, ”İyiki Üsküdar Var” diyor, dostlarıda ”İyiki Çakır Ahmet Var” diyor.

AYDINLI YAZAR

M. Çağatay Kılınç

Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
İnstagram: https://www.instagram.com/aydinliyazar/

 

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir