İçeriğe geç

Pastada Büyük Pay Var

habertürk.com

Son zamanlarda dizi sektöründe bir tartışma aldı başını gidiyor. Zor şartlar altında çalıştıklarını ifade eden dizi oyuncularına ve set çalışanlarına, usta yapımcı-yönetmen Osman Sınav’da cevap geldi. Osman Sınav ” Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, bakanları, resmi olarak hiç kimse onların aldığı parayı almıyor. Öyle bir dünya yok. Zorlayarak yaptıran yok. Set çalışanları da öyle, set çalışanlarınıda zorlamıyoruz.  Set çalışanları da Türkiye’de hiçbir fabrika işçisinin almadığı parayı alıyor. Çalışmayacak o zaman, başka işte çalışsın.” diye ifadeler kullandı.

haberjet.com
Kenan İmirzalıoğlu

Ustanın karşısında bize laf düşmez ama çok haklı. Pastalarında büyük paylar var ve o büyük pay alan kişiler, Cumhurbaşkanının aldığı maaşı çok görüyorlar. O konuya girmeden pas geçmek istiyorum. Bu sektör öyle bir sektördür ki, lafını yedirir adamı. Geçtiğimiz yıllarda ”Karadayı” dizisinin sona ermesinden sonra, usta oyuncu Kenan İmirzalıoğlu şöyle bir ifade kullanmıştı; ”Dizi süreleri kısalmadan hiçbir dizide yer almayacağım.” diye konuşmuştu. Tabi tuzu kuru, Cihangir’de emlak ve gayrimenkul zengini. Allah daha çok versin ama o lafı kullanman çok yanlıştı. Zaten o cümleyi sarf ettikten sonra, fazla geçmedi ”Mehmed Bir Cihan Fatihi” dizisinde rol aldı. Allah büyüktür, ekmek teknene laf etmeyeceksin, bak gördün dizi tutmadı. Sen şuan tuzu kuru bir vatandaş, emlak ve gayrimenkul zengini olabilirsin ama o zenginliği nasıl elde ettin diye sorarlar adama. Hâla daha benim yeni bölümünü izliyormuş gibi izlediğim dizi, ”Deli Yürek” vesile oldu senin o zenginliğine. Anadolu adamısın ve seni gerçekten çok severim ama Miroğlu’na o söz yakışmamıştı.

Kenan İmirzalıoğlu’ndan örnek versem de, sektörde maalesef ki o kadar çok çalışma saatlerinden şikayetçi olanlar var ki, gerçekten çok yazık. Aldığınız paraya göre az bile çalışıyorsunuz. Adam kalkacak bölüm başına 150 bin lira alacak ve haftada 5 gün çalışacak, sonra diyecek ki; ”Set sürelerinden şikayetçiyim.” bir git abicim. Bana versinler 150 bin lira haftada, tek bir gün bile şikayetçi olursam nankörüm demektir.

Usta yapımcı-yönetmen çok doğru ifadeler kullanmış, ben hocamın lafının üzerine laf koyamam ama yine ajans oyuncularına değinmek istiyorum. Ajanstan giden oyuncuların, almadığı parayı millete alıyorum diye yalan söylemesine değineceğim. Tamam, pastada büyük pay var dedik ama o kadar büyük pay yok.  A ajansından bir oyuncu, bir diziye diyaloglu veya diyalogsuz gönderildiğini düşünelim, konuk oyuncu olarak gitmiyor, figüran olarak gidiyor. Sete evi yakınsa, kendi imkanları ile gidebilir. Kendi imkanıyla giden figüran oyuncunun,  sırf kendisi gitti diye ”Ben oyuncuyum…” havalarına girmesine ben karşıyım abicim, sen oyuncu değilsin, bunu söylemekten utanma, sen o dizinin figüranısın. Diyaloglu gitsende, gitmesende…  Ajanstan gidiyorum ve gittiğim diziden 1500 TL alıyorum demiyorlar mı birde… Ajanstan gidiyorsun ve en fazla aldığın para 250 TL kardeşim. Yalanına kimse inanmıyor ve bu dünyayı sen yönetmiyorsun kardeşim, palavra sıkmana gerek yok. Büyük oyuncu olsalar bundan grur duyarım, hatta benim memleketimden büyük oyuncu çıksa, onur ve grur duyarım. Memleketim Aydın’ın Yeşim Büber, Görkem Yeltan, Coşkun Kemer gibi büyük oyuncuları var. Bunlarla her zaman onur ve grur duydum. Tanıdığım Ege’li oyuncular arasında, sevgi ve saygıyla andığım isimlerden birisi de Gülnihal Demir‘dir. (Çocuklar Duymasın’ın Gülfidan Halası) Bunlarla her zaman grur duydum. Bunlar a,b veya c ajansından çıkma oyuncular değil, gittiği dizide bir ağırlığı olan oyunculardır. Konuk oyuncu olarak gittilerse de, dizinin sonunda adı yazan oyunculardır. Dizinin hiçbir yerinde adı yazmaz, konuk oyuncu ücretinden zaten bir haber, sor ona hem 1500 alıyor hem de konuk oyuncu…

AYDINLI YAZAR

M. Çağatay KILINÇ

E-Posta: mck@aydinliyazar.com
Facebook: https://www.facebook.com/aydinliyazar/
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
İnstagram: https://www.instagram.com/aydinliyazar/

Tarih:Sinema

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir