İçeriğe geç

Aydın’da Bir İlk

Başlığım ile Mustafa Benli’nin çalışma saatleri o kadar uyuyor ki, bunu ben anlatamam. Size, bu sıcacık yuvayı nasıl anlatayım bilmiyorum. Anlatmam gerektiğini düşündüm ve bugün böyle bir yazı yazma mecburiyetini kendimde buldum.

 

Sevgi Çiçekçiliğin Müşteri İle Olan İlişkisi Nasıl?
Önce buna değinmem gerek. Benim gördüğüm kadarıyla, müşteri o küçük dükkana girdiğinde, güler yüzlü dev bir adamla karşılaşıyor.  Dev adam derken, mübalağa yapmıyorum,  gerçekten dev gibi birisi. Müşteri ile selamlaştıktan sonra, hali hatrı soruluyor. Zaten, oraya gelenlerin çoğu da, Mustafa Benli’yi tanıyor. Müşteriye saygı sonsuz olduğu gibi, ikramda sınırsız.

Yani, diyeceğim şu ki; Müşteri ile arasında bir bağ oluşuyor. Adeta, Mustafa Benli orada para değil, dost kazanıyor. Bazen oluyor ki, benim bu duruma şahitliğim de var, maliyetine bile verdiği oluyor. Daha geçen gün öğrendiğim bir şeyi sizlerle paylaşayım; 3 yıldır çiçek fiyatları bile değişmemiş. Gel sen şimdi bu adamın müşteri ile olan ilişkisini anlatmaya çalış.

Şöyle bir gerçek var, çiçeklerini kızı gibi bakıyor. Bence, hazır anneler günü yaklaşırken, fiyatlarda 3 yıldır aynıyken ”Sevgi Çiçekçiliğe” bir uğrayın derim.

Mustafa Benli’nin Tanınırlığı
Bilenleriniz elbette çoğunluktadır, ben bilmeyenleriniz için söyleyeyim. Sevgi Çiçekçiliğin sahibi Mustafa Benli, aynı zamanda oyunculukta yapmakta. Şuan ben burada bu satırlarımı yazarken, o İstanbul’da ”Mehmetçik Kutülamare” dizisinde oynuyor.
Dükkanına gittiğinizde gözünüz elbette ki masasına değecektir. Orada oynadığı projelerden hatıra fotoğrafları göreceksiniz. ”Sevda Kuşun Kanadında”, ”Arka Sokaklar”, ”İçerde” gibi projelerde rol aldı.
Şunu atlamayayım, kendisi tanınır birisi olmasına rağmen mükemmel bir adamdır. Diğer tanınmış kişiler gibi kaprisi ve ulaşılmazlığı yok, aksine tüm sosyal medya hesaplarından ona çok kolay ulaşabilirsiniz. (Laf aramızda, bende kendisine sosyal medya aracılığı ile ulaştım)

Diğer Esnaf ve Çiçekçilerle İlişkisi
Geldik en önemli konuya. Öncelikle diğer esnaflara değineyim. Sokağındaki esnaflarla artık bir aile olmuş. Onlarla şakalaşıyor, oturuyor, muhabbet ediyor. Onları bir komşu gibi değil, bir aile gibi görüyor. Şimdi sizler, zaten böyle olması lazım diyebilirsiniz. Tamam bu konuda hem fikiriz. Ancak, diğer çiçekçilerle ilişkisi…

 

Mustafa Benli

Diğer çiçekçilerle ilişkisi… Ben dün bir olaya şahit oldum. Ben dükkandayken bir müşterisi geldi, bir çiçek sordu ve Mustafa abi, o çiçeğin elinde olmadığını ve iki sokak aşağıdaki çiçekçide vardır diyerek, o müşterisini diğer bir çiçekçiye yolladı. Böyle bir komşuluk kaç kişide kaldı? Osmanlı Devleti’nin bitmesiyle bittiğini düşünmüştüm ama yanılmışım. Gerçekten bu davranışı için bile, evlendikten sonra kendisinden alışveriş yaparım. (İstanbul’a dükkan açması lazım.)

   Sadece çiçek almak için değil, tanışıp, muhabbet etmek içinde olsa yanına gidin derim. Otel Ünlü’nün ara sokağında SEVGİ ÇİÇEKÇİLİK

 

M. Çağatay Kılınç

Fotoğraf;
Mustafa Benli’nin facebook hesabından alıntı

E-posta: mck@aydinliyazar.com
Twitter: https://twitter.com/aydinliyazar
İnstagram:  http://cagataykilinc09
Facebook:  https://www.facebook.com/aydinliyazar/

 

 

 

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir