İçeriğe geç

Balıkesir’de Deprem Oldu

Hepinize günaydın. Öncelikle depremin tanımına bir bakalım;

başlangıç noktası yerin içinde, derinlerinde bulunan, yerkabuğu katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi, yanardağların püskürme durumuna geçmesi gibi doğal bir nedeni olan yerkabuğu sarsıntısı.

Yukarıda vermiş olduğum tanım, depremin tanımıdır. Bu bilimsel tanım. Peki islami nedenlerine bakalım..

İlahi ikazdır
İnsanların isyandan vazgeçmesi için ilahi bir ikaz olan depremden ibret alınmalıdır. Sel, deprem, kuraklık gibi, ilahi musibetlerin ara sıra zuhur edişi, Allahü teâlânın sonsuz nimetlerine, lütuf ve ihsanına karşı isyanda olanları ikaz mahiyetindedir. Hiçbir nimet ve felaket sebepsiz değildir. Düşünebilenler için nice hikmetleri vardır. Günahların affına sebep olduğu gibi başka hikmetleri de vardır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ümmetim için depremler günahlarına kefaret olur.) [Hakim]

Yukarıda vermiş olduğumda, depremin neden meydana geldiğidir. 1999 Marmara depremini hatırlarsınız. O yılda Marmara’da, Kur’an-ı Kerim’in yasaklanması için, harekete geçen bir grup söz konusuydu. Bu dünyayı Allah yarattı, bizleri ve tüm canlıları da Allah yarattı. Tabiki Allah’a inanmayanlar, Peygamber Efendimizi inanmayanlar var. Peki, inanmamak Allah’a ve Resulüne savaş açmayı gerektirir mi? Aynı şey islamı yaşayanlar içinde geçerli. Allah’a ve Peygamber Efendimize inanmayanları veya inanıpta ibadetinde eksiklik olanı, senin yargılamaya gücün var mı? YOK…

Deprem, yangın, sel felaketi, görünür ve görünmez tüm kazalar, belalar ancak ve ancak Allah’tan gelir. Şuan İstanbul’da kışın gelmemesi, kar yağışının hiç gerçekleşmemiş olması ve yağmurun yeterli miktarda yağmıyor olması ve yine, İstanbul’da Eylül ayında yaşanan depremde ilahi bir ikazdır.

Allah ilahi ikazlarında kullarını uyarıyor. Beni unutuyorsunuz ey kullarım, ibadetinize zaman ayırmıyorsunuz, Kur’an’dan uzaklaşıyorsunuz diye bize sesleniyor. Bunu duymayan okumuş cahiller de, bilmem kaç şiddetinde deprem oldu diye konuşuyor. Şiddetini ölçmeyelim, bu konu hakkında halkı bilgilendirmeyelim demiyorum. Sadece bu konu hakkında, boş boş twitter uygulamasında yazıp çizmeyelim. ”Yine beşik gibi sallandık”, ”Bu gece de uyku yok.” bu ve bunlar gibi binlerce twit geleceğine, binlerce kişi toplanıp, veya ayrı ayrı bireysel olarak, Allah’a yönelse bence bir sorun kalmayacak.

M. Çağatay KILINÇ

F: hhtp://www.facebook.com/aydinliyazar
İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar

Tarih:Gündem

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir