İçeriğe geç

Eskilere Dokunmayın

YILAN HİKAYESİ

Dün akşam eskilere biraz göz attım. Başrolünü Meltem Cumbul, Memet Ali Alabora, Ayten Gökçer ve Çetin Tekindor’un paylaştığı Yılan Hikayesi dizisini izledim. Geçen onca yıla rağmen, çocukluğuma gittim. Memoli’nin, İstanbul sokaklarını birbirine kattığı o televizyon dizisini, sanki yeni bölümmüş gibi izledim. Sonra, birden aklıma Adanalı dizisi geldi. Şimdi onunla, onun ne alakası var diyeceksiniz. Yılan Hikayesi ve Adanalı dizisinin senaristleri aynı kişiydi. Neyse, Adanalı dizisinde, çok kez Memoli’nin ismi zaten geçmişti. Adanalı bittikten sonra ise…

DEDEKTİF MEMOLİ

Hemen bu dizi başladı. Dizinin adı, Dedektif Memoli… O zamanlar liseden yeni çıkmış, üniversite sınavlarına hazırlanıyordum. Hem de defalarca. Yılan Hikayesi’nin fanatik seyircisi olarak, tabi Dedektif Memoli’yi izlemeliydim. Başrollerinde bu defa Özlem Yılmaz, Emre Kızılırmak, Burcu Esmersoy ve Demir Karahan vardı. Eski kadrodan tek bir kişi bile yoktu. Dizinin senaristi Tayfun Güneyer, eskiden yazdığı diziyi unuttu mu bilmiyorum ama, Memoli’nin çocuğunu Kral öldürmüştü, Dedektif Memoli’ye göre ise, Kürsat öldürdü. Kral 2002 senesinde, dizinin final bölümünde Memoli tarafından öldürülmüştü. Dedektif Memoli’ye göre ise, 2006 yılında öldürüldü. Rambo Berk 2002 senesinde, polislik sınavlarını kazanmıştı, ama yeni Memoli’ye göre, kazanamadı. En kötüsü de Cem, Derya’ya aşıktı. Yeni diziye göre ise Cem, Başak’a aşık olarak gösterildi. Dizide o kadar çok değişti ki Fiko karakteri, Adanalı’dan sonra, Dedektif Memoli’ye geldi. Oldu olacak diziye Oktay Kaynarca’yı da alsaydınız. Neyse ki, seyirci bu diziyi tutmadı ve hemen bitti.

Çocuklar Duymasın

Kendisini bozan ama, seyircinin tuttuğu dizi, Çocuklar Duymasın. Selami gitti, Tuna geldi. Havuç karakteri birden değişti. Keşke zirvesinde, ‘2’nci kez bittikten sonra bir daha başlamasaydı’ dediğim diziler arasında. Meltem ve Haluk kavga ederlerdi ama, sürekli boşanma lafı ve sonunda boşanmaları… Sizce de saçma değil mi? Bana çok saçma geldi. Şimdi okuyanlarınız arasından bazıları; ”Eski dizilere neden değindi?” diye soracaklardır. Hemen söyleyeyim; Bitirdiğiniz bir diziyi yeniden yapacaksanız, oturup eski bölümlerini izlemelerini tavsiye ederim. Kalbinizde aynı heyecan varsa, ondan sonra yazmalısınız. Aynı kadroda önemli. Mesela şuan, eksiklikler olsa bile Seksenler dizisi çok iyi gidiyor.

M. Çağatay Kılınç

İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar
F: http://www.facebook.com/aydinliyazar

Tarih:Magazin

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir