İçeriğe geç

Yorgun ama Kırılmayan İstanbul

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da göz bebeği olan bir şehir. Dünyanın kalbi burada atıyor, ancak çok yıprandı, çok zarar gördü. Birinci dereceden deprem bölgesi olduğu halde, binalar dikildi, ağaçlar yok oldu yerine ise, AVM’ler, otoparklar, kafeler yapıldı. İş adamlarının elinde oyuncak oldu. Neyse ki, devletin 11.11.2019, saat 11:11’de 80 milyon kişi 11 milyon fidan dikti. İstanbul biraz nefes aldı. İstanbul bize yıllarını verse de, biz ona birşey veremedik.

Siyasetin Kalbi de Burada Attı!

Geçen yılı hatırlayalım. Türkiye Geneli yerel yönetimler seçimine gittik. Kaç şehir İstanbul gibi anıldı, dünyanın kalbi, adeta İstanbul’da atmadı mı? Hem de fazlasıyla attı, 23 Haziran’a kadar, İstanbul’da heyecan devam etti.

Ünlüler de İstanbul’da Show Yaptı

Oktay Kaynarca – Necati Şaşmaz – Kenan İmirzalıoğlu

Sanatın ve sanatçının kalbi de İstanbul’da attı. Oktay Kaynarca ile ilgili yapılan haberler, Kurtlar Vadisi ile marka haline gelen Necati Şaşmaz’ın, Vadiyi Netflix’e sattığına dair çıkan yalan haberler ve Kenan İmirzalıoğlu’nun oynamayacağı dizileri, sanki oynayacakmış gibi gösterilen haberler… Ve daha niceleri. Ünlülerle ilgili en takıntılı haberler bile, bu yıl çıktı. Ebru Polat’a ve Gülben Ergen’e ayak fetişistlerin takıntılığı gibi…

Ve Ekonominin Kalbi

İstanbul, zaten başlı başına ekonomidir. Karadeniz’lilerin çoğu da, ekonomi olarak rahatlamak için göçmemiş mi İstanbul’a. Hatta sadece Karadeniz’liler değil, İstanbul’a her gelen ekonomi için gelmemiş mi? Bu arada hazır ekonomi demişken, 3. İstanbul Ekonomi Zirvesi ”Yeni Dünya Düzenine Hazır mıyız? temasıyla, 5 Aralık Perşembe günü İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Kısaca İstanbul

Yorgun olsa da ayakta,
Kırgın olsa da küsmedi.
Sen onu üzsen de,
O sana bir an bile kızmadı…

Her yerini kazdın, kırdın, yıktın,
Yerine bambaşka bir yapıt çıkardın.
Ne diyor şair bile;
Şimdi Fatih gelse, ne ben onu tanırım, ne de o beni,
Ama, İstanbul’u Bizans’lılar almış diye yeniden savaşır…

İstanbul’a sahip çıkalım, ülkemize ve dünyamıza sahip çıkalım… 3 kuruş için, dünyanın sonunu getirmeyelim…

M. Çağatay Kılınç

F: http://www.facebook.com/aydinliyazar
İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir