İçeriğe geç

Din Tüccarlarına Karşıyım

Görseldeki yazı hepimizi üzmekte. Dünyadaki en karlı ticaret, ne yazık ki din tüccarlığıdır. Sermayesi sadece yalandır ve müşterisi ise daima cahillerdir. Benim durduk yere bu konuyu nereden açtığımı siz düşünmeden, ben söyleyeyim. Dün instagram hesabımda gezinirken, bir habere rastladım. O haberde, yalancı peygamberin öldüğü yazılıydı. Düşünebiliyor musunuz, nasıl bir haber yayınlanmış. Yüce Allah kitabı Kur’an-ı Kerim’de, son peygamber Hz. Muhammed’dir, O’ndan sonra dünyaya bir daha peygamber gelmeyecektir diye açıklıyor.

Ölen yalancı peygamber, Amerika’da yaşıyormuş ve bilin bakalım cenazesine kaç kişi katılmış? O sahtekarın cenazesine 3 bin kişi katılım sağlamış ve dualarla defnedilmiş. Şimdi olaya nereden başlayayım ben? Bizim dinimizde ne diyor? İlim Çin’de bile olsa, gidin onu alın diyor. Peki, biz ne yapıyoruz? İlim artık teknoloji sayesinde, ayağımıza kadar geldi. Yani, Çin’e falan gitmemize gerek yok. İnternete gireceğiz, doğru ve güvenilir kaynaklardan araştırma yapacağız, cahil kalmayacağız, herşeyden önce çok okuyacağız, çok…

Okumak mı, ne boş iş… Bakmayın öyle etrafınıza, bunu diyen çok müslüman var. Kitap okumanın bol olduğunu söylüyor, 25-30 lira bir kitaba verilir mi, yazık günah diyorlar. Yazık günah falan değil, dinimizin ilk emri ”OKU” o zaman okuyacaksın kardeşim.

Gelelim cami cemaati dışındaki, cemaatlere. Beni bilenler bilir, ben oldum olası cami cemaati dışındaki her cemaate karşıydım. Hiçbir cemaate mensup olmadım ve bundan dolayı da kendimle ayrıca gurur duyuyorum. Benim bildiğim tek cemaat vardı, hayır adı altında kendi cepleri için, para toplamayan cemaat vardı. O da, cami cemaatiydi. Günde 5 kez toplanırız, Allah’a ibadetimizi ederiz. Kur’an-ı Kerim’de de, cemaatlere bağlı olunuz, onların sohbetlerine katılınız demiyor. Cami cemaatinden olunuz ve topluluk halinde iken, güzel şeylerden bahsediniz diyor. Yani bizim anlayacağınız kıl 5’i, kurtar başı…

Cemaatlere mensup değilim ama, cumadan cumaya da olsa, camide cemaatle namaz kılmaya çalışırım. Dostlarımla bir akşam oturduğumuz da, din sohbetleri de ederiz. Demek ki neymiş, cemaate üye olmadan da Allah’tan bahsedilebiliyormuşuz. Emir ve yasaklarını öğrenebiliyormuşuz.

Dini, cemaatlerden öğrenen bir grup var bir de. Dinimizi Kur’an’dan öğrenelim. Peygamber Efendimiz’in sünnetlerine sıkı sıkıya sarılalım. Arapça okuyabiliyorum, ama anlayamıyorum diyenler, bir de türkçesinden okusunlar derim. Allah, bizlere ne emretmiş, bir öğrensinler derim.

M. Çağatay Kılınç

F: http://www.facebook.com/aydinliyazar
İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar

Tarih:Din

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir