İçeriğe geç

Çağımızın En Büyük Sorunu

Başlığı okuyan herkes, farklı farklı şeyler düşünmüş olabilir. Bence, bizim çağın en büyük sorunu; ”Kitap okumayan insanlardır.”

Gelin bunu hep birlikte tartışalım. Bizim ülkemizde ortalama olarak insanlar günde 6 saat televizyon izliyor, 3 saat internette takılıyor ve kitap okumaya ise, ortalama olarak sadece 1 dakika zaman ayırabiliyor. Türkiye’de, kitap okumak ihtiyaç listesinde 235’inci sırada yer alıyor.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Maalesef diyorum ki, temeli okulda değil, evde atılır. Yani, bir çocuk anne ve babasından kitap görmüyorsa, anne ve baba o çocuktan, kitap okumasını beklemesin. Kaldı ki, eğitim sistemimiz rayında değilken..
Eğitim sistemini de ufakça değinmek istiyorum. Çocuklar bence yeteneklerine göre alanlarda eğitim görmeliler. Herkes ezberci eğitime karşı, ezberci eğitime detaylı olarak yarın değinmek isterim. Ancak, eğitimin temeli de ezberciliktir.

Ufak bir konu dağınıklığı yaptıktan sonra, konumuza dönmek gerekirse; kitap okuma alışkanlığının temeli, ailede atılır. Ailede atılmamışsa, ilköğretim sıralarında atılır. Ben kitap okumayı severim. Tabi bir profesörün yanında, benim kitap okumayı sevmem devede kulak kalır. En azından günlük olarak, 80-90 sayfa okumaya gayret ederim. Benim bu alışkanlığım 5’inci sınıfta, sınıf öğretmenim Mehmet Yalçın tarafından kazandırıldı. Ölmüşse kendisine Allah’tan rahmet, yaşıyorsa sağlık sıhhat dilerim.

Kitap okumanın güzelliğini tatmak için, al kitabını, koy kahveni ve ya çayını önüne, geç pencere kenarına ve hemen okumaya başla. Bu sayeyle çağımızın en büyük sorunu olan, kitap okumamaya karşı bir savaş başlat.

M. Çağatay Kılınç

F: http://www.facebook.com/aydinliyazar
İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir