İçeriğe geç

Sütte Olmasa Gözleri!

Fotoğraf: Ekşi Sözlük

Uzun zamandır, bazı sebeplerden dolayı yazamıyordum. Ancak, bu aralar, çıkarcı insanlara ve iki yüzlü ve sahtekar insanlara, acayip bir şekilde, kafayı takmış bulunmaktayım.

Bugüne kadar, hiçbir zaman memleketçilik yapmadım. Beni tanıyan herkes, bunu çok iyi bilir. Bizim Aydınlıların genel bir özelliği vardır. İzmirlileri sevmezler. Hepsi demiyorum, cahil, ömürlerinde bir kitap dahi okumamış insanlarından bahsediyorum. İstanbulda görüyorum ki, Rize ve Trabzon arasında da, böyle bir gerginlik var. Bu da cahilce bir gösteriştir.

Ben bir Aydınlı olarak, İzmir’i ve İzmirlileri çok seven birisiyim. Zira, kendim de çok İzmir’de kaldım ve her fırsatta da, İzmir’i görmeye gidiyorum. Bir kişi, sırf Trabzonlu, İzmirli, oralı buralı vs… diye, birisini sevmiyorsa, onun çıkarlarına uymayan, bazı olaylar dönüyor demektir. Örnek vermek gerekirse, bir kurumun müdürü Muğlalı olsun ve o kuruma çalışmak üzere, bir Adıyamanlı ve bir de, Denizliden bir kişi müracaat etmiş olsun. Prosedür gereği her ikisi de, mülakata alınacaklar, KPSS puanları bakılacak vs… gibi işlemler meydana gelecek. Son söz müdüre ait tabi. Ve gözler, müdürde… Müdür artık bir karar verecek ve o karara göre, pazartesi günü bir kişi başlayacak. Müdür Muğladan diye, işi Adıyamanlıdan daha az bilen kişi, Denizlideki kişi, o işe alınıyorsa, bu bir torpildir.

Sıra kendilerine geldiğinde…

Şimdi sıra kendilerine geldi. Muğlalı olan o müdür, İstanbuldaki o kuruma Egelileri yerleştirecek ve hatrı geçen her yere, bir Egeli koyacak olduğunda, müdür Muğlalı olanlara öncelik tanıyacak. Peki sonra ne olacak? İstanbulun her yerinde Muğla, Denizli, Aydın, İzmir vb… savaşları başlayacak. Yani, herkes kendi çıkarına abicim… İnsanoğlu zaten böyledir. Yani onun doğası da, buna uygun ne yapacaksın.

Yine okumuş kesimlerin, kendini geliştiren bölümünde, bu savaşlar daha az olurken, okumuş ve kendini geliştiremeyen ve cahil kesimdeki kişiler arasında, bu durum farkedilebilir bir hâl alacak.

Trabzon ve Rizelilerin birbirini sevmemesi, Aydın ve İzmirlilerin birbirini sevmemesi, tamamen çıkarcılıktır.

Eeee, ÇOBANIN GÖZÜ SÜTTE, YOĞURTTA OLMASA, HER GÜN BEKLER Mİ ONCA KOYUNU…

M. Çağatay Kılınç

Facebook; http://www.facebook.com/aydinliyazar
Instagram; http://www.instagram.com/aydinliyazar
Twitter; http://www.twitter.com/aydinliyazar

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir