İçeriğe geç

İnsanlarla Neye Göre İletişim Kuruyoruz?

Hepimizin yakın arkadaş olduğu veya yakın arkadaş olmaktan korktuğu kimseler vardır. Ben, toplumumuz da yanlış gördüğüm bir olayı, bugün biraz da olsa, düzeltmek için değinmek istedim.

Bizler, insanoğlu olarak, özellikle şu son birkaç yıldır, iletişim kuracağımız kişilerin, siyasi görüşüne bakarak, iletişim kurmaya başladık. Ne kadar yanlış değil mi? Sen A partilisin, ben B partiliyim… O zaman bizden yakın arkadaş olmaz öyle mi? Bu gerçekten doğru bir olay mıdır? Ben, bir kişi A partili veya B partili diye, onunla iletişim kurmamalı mıyım? Ne kadar ahlaksızca, onursuzca bir hareket. Benim A partili olmam, iyi bir insan, karşımdaki kişinin B partili olması, kötü bir insan olduğunu göstermez ki… İnsanla insan olduğu için iletişim kurarız. Bizim doğamız, iletişim üzerine kuruludur. Bir kişiyi değerlendirirken veya bir kişi ile iletişim kurarken, o kişinin partisine, tuttuğu takıma, dinine, ırkına vb… gibi özelliklerine bakarsak, en büyük hatayı yapmış, en büyük karaktersiz olmuş oluruz.

Birisiyle arkadaşlık kuracağımız zaman, o kişinin karakteristik özelliklerine, yani insanlık değerlerine bakarız. O kişi dürüstse, tarafsızca iş yapıyorsa, kimsenin malında gözü yoksa, gönül rahatlığıyla onunla arkadaş, hatta sırdaş olabilirsiniz. Zira ben olurum ve oluyorum. Kimsenin siyasi, din, dil ve ırkına bakmadan, gerçekten insan olduğu için, o kişiyle iletişim kuruyorum. Size bir sır vereyim, bugün aynı partide olduğun kişi de olsa, müslüman da olsa veya başka bir dinde de olsa, çürük yumurta çıkıyor. Unutmayın! Bugün 1.5 yaşındaki Ecrin bebek, müslüman bir ülkede öldürüldü. Toplu halde zehirlenen köpekler, müslüman bir ülkede zehirlendi.

Yani, şunu söylemek istiyorum; sen müslüman değilsin, arkadaş olamayız, sen A partisinden değilsin, sırdaş olamayız… gibi cümlelerden ve bunun gibi insanlardan uzak durunuz. Partin, dinin ve ırkın ne olursa olsun, sen iyi bir insansan, seninle her zaman dost olabiliriz…

Sözlerimi Fatih Sultan Mehmed’in şu sözüyle bitirmek istiyorum;

”İnsanlara, dinin nedir, namaz kılıyor musun, oruç tutuyor musun gibi Allah’ın soracağı soruları sormayın. İnsanlara, aç mısın, bir ihtiyacın var mı, bir sorunun var mı” gibi kulun soracağı soruları sorun…

milliyet.com.tr

M. Çağatay Kılınç

F: http://www.facebook.com/aydinliyazar
T: http://www.twitter.com/aydinliyazar
İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir