İçeriğe geç

Düşmüşler Bir Yalakalık Peşine

Bazı müslüman geçinen iblisin birinci dereceden akrabaları, hatta, çocukları, ne yazık ki dünyamızda vardır. Öylesine bataklık çukurunda yaşıyoruz ki, herkes güçlünün şak şakçısı olmuş, herkes yalakalık peşine düşmüş. Dünyanın kuruluşundan bu yana, yalakalar yeryüzünde hep varlardır. Bir de, bu yalakacıların, şerefsiz yalancı iftiracı köpekleri vardır. Köpek derken hayvansever kardeşlerime ayıp etmeyeyim. Buradaki köpek, şeytan anlamındadır.

Gelin O Köpekleri Ele Alalım

Bu yalakaların köpekleri ise, ortaya bir laf atarlar. Başka bir kişiye iftira atarlar. Şimdi hepimizin bu mübarek günlerde, evinde veya camilerde dini açıdan yükseldiği ve orucuyla övündüğü günlerde… İftira ile ilgili, o söz de müslümanlara bir kaç ayet ve hadis hatırlatmak isterim.

Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü Teala onu cehenneme sokar.

Mümin erkekleri ve mümin kadınları işlemedikleri şeyler yüzünden incitenler, bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir. (Ahzab:58)

Ey müminler! Size fasık bir haber getirirse, onu araştırın. Yoksa bilmeyerek bir topluluğa karşı kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz. (Hücurat Suresi 49/6)

Ben ilkokul hayatımdan bugüne, sınavlarımda örnek vererek gitmeyi, tercih etmişimdir. Bu ayet ve hadislerden anladıklarımı, kısa bir şekilde size anlatmak isterim;

Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü Teala onu cehenneme sokar.

Yukarıdaki Hadis-i Şerifte, benim anladığım; Yukarıdaki hadiste, benim anladığım kadarıyla çamur at siyaseti yapmayın diyor. Siyasetten gitmeyeceğim bugün, yanlış anlaşılmasın. Yani, olmayan bir şey hakkında, varmışçasına yaygara koparırsanız, günahına girdiğiniz kul, sizi affetmeden, cennete giremezsiniz diyor. Ben bu şekilde anladım. Ancak, bizim ülkemizin güzide müslümanları, zaten kimsenin günahına girmez ve konuştukları cümlelerin arkasında ”miş-muş” eki kullanmazlar, öyle değil mi? Dipnot olarak düşeyim; Benim hakkımda olmayan bir şey söyleyen olursa, ben hakkımı helal etmem ve cehennemin en dibinde yansın derim. Bence böylesine bir şey, helal edilmemeli. Kimsenin kimseyi kirletme hakkı yok.

Sözlerimi daha fazla uzatmadan, bitirmek istiyorum. Lider olmak için, yalakalık peşine ve iftiraya başvurmanıza gerek yok. Adam olun, dürüst olun, zaten sizi lider yaparlar…

Toplumun gözünde lider olabilirsiniz, iftira ve yalana kayıyorsanız, Allah katında bir hiçsiniz.

M. Çağatay Kılınç

M.cagatay.09@hotmail.com

F: http://www.facebook.com/aydinliyazar
T: http://www.twitter.com/aydinliyazar
İ: http://www.instagram.com/aydinliyazar

Tarih:Hayat

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir